Sixth Annual Sanders Saunter - 10k and 25k Results

10K Results

Place Bib Name Time Award
1 8 Kalletta Caldwell 0:50:51 1st place female (female CR)
2 50 Austin Winn 0:53:11 1st place male
3 1 Laurie Euler 0:53:38 2nd place female
4 68 Lauren White 0:55:37 3rd place female
5 13 Reid Day 0:58:12 2nd place male
6 16 Lauren Easton 0:58:50
7 69 Miles Marshall 0:59:19 3rd place male
8 52 Kasey Stertz 1:02:40
9 14 Keith Dowell 1:02:56
10 28 Kylie Kuhns 1:03:15
11 6 Alysson Bodenbach 1:03:16
12 130 Darrin Johnson 1:03:45
13 61 Gene Wee 1:05:01
14 10 Kayla Christian 1:05:47
15 18 Dreher Goodrich 1:05:59
16 60 Harrison Vauster 1:06:19
17 101 Derrick Shackelford 1:06:20
18 57 Dan Dunbar 1:06:38
19 65 Tim Hodges 1:06:50
20 19 Jason Gregg 1:06:54
21 36 Kim Olson 1:08:04
22 44 Kristina Selters 1:09:36
23 9 Sally Chang 1:09:58
24 56 Chip Blaser 1:10:44
25 24 Sarah Henning 1:11:43
26 25 Christopher Hubbell 1:11:57
27 66 Stephen Ford 1:12:15
28 22 Jeff Hahn 1:13:30
29 62 Natasha Thomas North 1:13:40
30 63 Brett Letner 1:13:47
31 141 Raven Rajani 1:13:55
32 27 Jonna Johnson 1:13:56
33 67 Ashley Lutjemeier 1:14:28
34 47 Julie Toft 1:14:51
35 12 Joe Cribbs 1:15:09
36 42 Michael Sammur 1:16:30
37 37 Sam Perkins 1:17:01
38 23 David Heller 1:17:40
39 58 Terri Johnson 1:17:47
40 2 Virginia Anderson 1:17:49
41 39 Phil Randall 1:18:22
42 40 Elizabeth Randall 1:18:23
43 70 Jordon Munns 1:18:54
20 Heather Avery Smithart 1:18:54
45 71 Hunter Munns 1:18:55
21 Daniel Gross 1:18:55
47 144 Laura Rogers 1:19:03
48 17 Mary Ann Frevert 1:19:06
49 4 Lydia Bauer 1:20:48
50 55 Josh Thompson 1:22:12
51 53 Tim Ockinga 1:22:13
52 64 Madison Sarmiento 1:22:14
53 43 Christopher Schulz 1:22:18
54 54 Jacquelyn Thompson 1:22:19
55 30 Jim Lenihan 1:23:48
56 59 Janee Johnson 1:24:24
57 45 Diane Sudlow 1:24:55
58 41 Jennifer Ristau 1:26:45
59 11 Cara Combs 1:28:27
60 35 Chris Nicely 1:28:34
61 33 Vicki Mignot 1:29:26
62 48 Julie Vineyard 1:35:06
63 26 Nessa Johnson 1:36:39
64 38 Sarah Rackleff 1:46:58
65 32 Susan Mayberry 1:48:15
66 31 Janice Loudon 1:50:54
67 46 Chris Thomas 1:51:20
68 51 Tasha Wolff 1:58:15
69 15 Bev Dimitri 1:58:17
29 Dee Landau DNS
3 David Baeza DNS
49 Sandra Walls DNS
34 Sonya Navarro DNS
5 Jill Blosser DNS
7 Daniel Brazzell DNS
Place Bib Name Time Award
1 8 Kalletta Caldwell 0:50:51 1st place female (female CR)
2 1 Laurie Euler 0:53:38 2nd place female
3 68 Lauren White 0:55:37 3rd place female
4 16 Lauren Easton 0:58:50
5 52 Kasey Stertz 1:02:40
6 28 Kylie Kuhns 1:03:15
7 6 Alysson Bodenbach 1:03:16
8 10 Kayla Christian 1:05:47
9 36 Kim Olson 1:08:04
10 44 Kristina Selters 1:09:36
11 9 Sally Chang 1:09:58
12 24 Sarah Henning 1:11:43
13 62 Natasha Thomas North 1:13:40
14 141 Raven Rajani 1:13:55
15 27 Jonna Johnson 1:13:56
16 67 Ashley Lutjemeier 1:14:28
17 47 Julie Toft 1:14:51
18 58 Terri Johnson 1:17:47
19 2 Virginia Anderson 1:17:49
20 40 Elizabeth Randall 1:18:23
21 20 Heather Avery Smithart 1:18:54
22 144 Laura Rogers 1:19:03
23 17 Mary Ann Frevert 1:19:06
24 4 Lydia Bauer 1:20:48
25 64 Madison Sarmiento 1:22:14
26 54 Jacquelyn Thompson 1:22:19
27 59 Janee Johnson 1:24:24
28 45 Diane Sudlow 1:24:55
29 41 Jennifer Ristau 1:26:45
30 11 Cara Combs 1:28:27
31 33 Vicki Mignot 1:29:26
32 48 Julie Vineyard 1:35:06
33 26 Nessa Johnson 1:36:39
34 38 Sarah Rackleff 1:46:58
35 32 Susan Mayberry 1:48:15
36 31 Janice Loudon 1:50:54
37 51 Tasha Wolff 1:58:15
38 15 Bev Dimitri 1:58:17
5 Jill Blosser DNS
29 Dee Landau DNS
34 Sonya Navarro DNS
49 Sandra Walls DNS
Place Bib Name Time Award
1 50 Austin Winn 0:53:11 1st place male
2 13 Reid Day 0:58:12 2nd place male
3 69 Miles Marshall 0:59:19 3rd place male
4 14 Keith Dowell 1:02:56
5 130 Darrin Johnson 1:03:45
6 61 Gene Wee 1:05:01
7 18 Dreher Goodrich 1:05:59
8 60 Harrison Vauster 1:06:19
9 101 Derrick Shackelford 1:06:20
10 57 Dan Dunbar 1:06:38
11 65 Tim Hodges 1:06:50
12 19 Jason Gregg 1:06:54
13 56 Chip Blaser 1:10:44
14 25 Christopher Hubbell 1:11:57
15 66 Stephen Ford 1:12:15
16 22 Jeff Hahn 1:13:30
17 63 Brett Letner 1:13:47
18 12 Joe Cribbs 1:15:09
19 42 Michael Sammur 1:16:30
20 37 Sam Perkins 1:17:01
21 23 David Heller 1:17:40
22 39 Phil Randall 1:18:22
23 70 Jordon Munns 1:18:54
24 71 Hunter Munns 1:18:55
21 Daniel Gross 1:18:55
26 55 Josh Thompson 1:22:12
27 53 Tim Ockinga 1:22:13
28 43 Christopher Schulz 1:22:18
29 30 Jim Lenihan 1:23:48
30 35 Chris Nicely 1:28:34
31 46 Chris Thomas 1:51:20
3 David Baeza DNS
7 Daniel Brazzell DNS

25K Results

Place Bib Name Time Award
1 100 Grant Holmes 1:49:08 1st place male CR
2 138 Aaron Norman 1:53:41 2nd place male
3 139 Matt O'reilly 2:06:09 3rd place male
4 105 Wes Brown 2:11:53
5 140 Matt Quijas 2:12:46
6 162 Jason Yuhasz 2:13:32
7 146 David Salavitch 2:15:18
8 153 Matthew Udermann 2:18:38
9 123 Matthew Hall 2:24:49
10 124 William Harmon 2:26:26
11 137 Isabella Mullins 2:27:23 1st place female
12 118 Darin Elo 2:28:09
13 148 Wael Sammur 2:34:13
14 158 David Zabel 2:36:26
15 161 Mindy Coolman 2:39:07 2nd place female
16 114 Sharah Davis-Groves 2:39:26 3rd place female
17 129 Carol Johnson 2:41:34
18 135 Jay Mooney 2:43:05
19 125 Gary Henry 2:48:25
20 142 Eric Rath 2:50:14
21 134 Josh Mcvey 2:50:43
22 143 Kiyomi Rath 2:55:31
23 107 Dennis Cannell 2:56:02
24 131 Dustin Karr 3:00:27
25 111 Steve Cichowski 3:02:15
26 122 Robert Hall 3:02:38
27 103 Ann Benson 3:05:18
126 Shari Hicks 3:05:18
29 147 Paul Salavitch 3:05:50
30 150 Andrew Servaes 3:06:46
31 121 Nicole Green 3:06:47
32 115 Doug Deden 3:07:00
33 106 Jerri Campbell 3:08:15
34 156 Sophia Wharton 3:10:08
35 149 Kelli Schoenthaler 3:10:10
36 133 Minh Le 3:10:27
37 151 William Sprouse 3:10:44
38 159 Coleen Voeks 3:11:49
112 Nick Combs 3:11:49
40 132 Lloyd Lantz Ii 3:13:55
41 110 Trudi Chavez 3:19:07
113 Chandy Davidson 3:19:07
43 128 Amanda Hollis 3:19:58
44 108 Thomas Carignan 3:21:31
45 152 Colinda Thompson 3:25:16
46 163 Libby Eddings 3:28:02
47 136 Sara Morris 3:32:19
48 104 Brian Brooks 3:36:42
49 145 Lynn Rolf 3:38:20
50 160 James Schuster 3:51:33
51 200 Erica Carper 3:51:59
52 102 Renee Babin 3:52:59
53 155 Eric Welsh 4:02:28
116 Penny Durr DNS
119 Peter Euler DNS
120 Elden Galano DNS
127 Shannon Hodges DNS
154 Shawn Walters DNS
157 Helen Wilms DNS
Place Bib Name Time Award
1 137 Isabella Mullins 2:27:23 1st place female
2 161 Mindy Coolman 2:39:07 2nd place female
3 114 Sharah Davis-Groves 2:39:26 3rd place female
4 129 Carol Johnson 2:41:34
5 143 Kiyomi Rath 2:55:31
6 126 Shari Hicks 3:05:18
103 Ann Benson 3:05:18
8 121 Nicole Green 3:06:47
9 106 Jerri Campbell 3:08:15
10 156 Sophia Wharton 3:10:08
11 149 Kelli Schoenthaler 3:10:10
12 159 Coleen Voeks 3:11:49
13 110 Trudi Chavez 3:19:07
113 Chandy Davidson 3:19:07
15 128 Amanda Hollis 3:19:58
16 152 Colinda Thompson 3:25:16
17 163 Libby Eddings 3:28:02
18 136 Sara Morris 3:32:19
19 200 Erica Carper 3:51:59
20 102 Renee Babin 3:52:59
116 Penny Durr DNS
127 Shannon Hodges DNS
157 Helen Wilms DNS
Place Bib Name Time Award
1 100 Grant Holmes 1:49:08 1st place male CR
2 138 Aaron Norman 1:53:41 2nd place male
3 139 Matt O'reilly 2:06:09 3rd place male
4 105 Wes Brown 2:11:53
5 140 Matt Quijas 2:12:46
6 162 Jason Yuhasz 2:13:32
7 146 David Salavitch 2:15:18
8 153 Matthew Udermann 2:18:38
9 123 Matthew Hall 2:24:49
10 124 William Harmon 2:26:26
11 118 Darin Elo 2:28:09
12 148 Wael Sammur 2:34:13
13 158 David Zabel 2:36:26
14 135 Jay Mooney 2:43:05
15 125 Gary Henry 2:48:25
16 142 Eric Rath 2:50:14
17 134 Josh Mcvey 2:50:43
18 107 Dennis Cannell 2:56:02
19 131 Dustin Karr 3:00:27
20 111 Steve Cichowski 3:02:15
21 122 Robert Hall 3:02:38
22 147 Paul Salavitch 3:05:50
23 150 Andrew Servaes 3:06:46
24 115 Doug Deden 3:07:00
25 133 Minh Le 3:10:27
26 151 William Sprouse 3:10:44
27 112 Nick Combs 3:11:49
28 132 Lloyd Lantz Ii 3:13:55
29 108 Thomas Carignan 3:21:31
30 104 Brian Brooks 3:36:42
31 145 Lynn Rolf 3:38:20
32 160 James Schuster 3:51:33
33 155 Eric Welsh 4:02:28
119 Peter Euler DNS
120 Elden Galano DNS
154 Shawn Walters DNS

Sponsors

Hawks Ridgeline aid station Heartland100

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hawk 50 finish

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

HAWK 100 & 50 Mi